وقتی کودکان دروغ می گویند!

وقتی کودکان دروغ می گویند!Reviewed by مهربانو on Aug 6Rating:

برخی از کودکان برای ساده ترین مسائل هم متوسل به دروغ می شوند و به سختی می توان صحت و سقم صحبتهای آنان را تشخیص داد . دروغگویی کودکان در سنین ۷-۸ سال مری کاملاً طبیعی است ولی در همان زمان هم باید دروغگویی آنها را نکوهش کرد تا این رفتار ادامه پیدا نکند. دروغگویی کودکان در سنین بالاتر و پایینتر از این سن منجر به دورغگویی در بزرگسالی می شود و این امر می تواند باعث این شود که این فرد هرگز قابل اطمینان نباشد.

همیشه این را بدانید که کودکان آینه والدین خود هستند و کودک دروغگو این رفتار را از والدین خود آموخته. بسیاری از بزرگترها برای رودررو نشدن با بعضی افراد به فرزند خود می گویند: بگو بابام خونه نیست. در حالیکه این امر کاملاً دروغ است. یا اینکه درباره دارایی خود ، وسایل زندگی ، نمره فرزند خود و بسیاری مسائل دیگر به راحتی دروغ می گویند و در صورتی که فرزندشان علت این رفتار را بپرسد به او خوهند گفت: مصلحتی بود. این را بدانید که ما هر دروغی که بگوییم به مصلحت ماست و هیچکس به ضرر خود دروغ نمی گوید .پس همه دروغ ها مصلحتی هستند ولی در درجه اول دروغ ، دروغ است و عموماً دردروغگویی یک طرف سود می کند و طرف دیگر ضرر می کند. در درجه دوم کودک فرق بین دروغ مصلحتی و غیر مصلحتی و در واقع الزام دروغگویی را درک نمی کند و ایم امر باعث می شود فرزندتان به شما نیز دروغ بگوید و ممکن است همین دروغگویی بعضی موافع به ضرر او تمام شود پس:

– دروغ نگویید یا حداقل جلوی فرزندتان دروغ نگویید.

– او را هرگز دروغگو ننامید زیرا برچسب منفی باعث رفتار منفی می شود.

– کاملاً دوستانه و در حد سن او زیان دروغگویی و اهمیت صدقت را برایش توضیح دهید.

– سعی کنید خود شما برای او موقعیت دروغگویی را فراهم نکنید . مثلاً والدینی که در برابر نمره پیین فرزندشان عکس العمل خیلی شدید نشان می دهند باعث می شوند کودک نمره واقعی خود را به آنها نگوید.

مطالب مرتبط :

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “وقتی کودکان دروغ می گویند!”

    اضافه کردن نظر