مکمل یاری در دوران بارداری

مکمل یاری در دوران بارداریReviewed by میعاد نجومی on Aug 29Rating:

 

آهن:

در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش میابد که این میزان افزایش برای رشد جفت و جنین است. بر اساس دستورالعمل های کشوری برای پیشگیری از فقر آهن و اثرات زیانبار آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر مصرف روزانه یک قرص فروس سولفات توصیه می شود. زمان مصرف مکمل آهن از پایان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان می باشد. در مورد زنان باردار مبتلا به تالاسمی مصرف مکمل آهن طبق برنامه ی کشوری مانند سایر مادران باردار صورت می گیرد. از عوارض ناشی از مصرف مکمل آهن می توان تهوع و یبوست را نام برد که برای درمان این عوارض بهتر است که قرص آهن بعد از غذا مصرف شود.

نکات مربوط به مصرف مکمل آهن:

  • همزمان با مصرف قرص آهن از شیر و فراورده های لبنی استفاده نکنید.
  • بهترین زمان مصرف قرص آهن قبل از خواب شبانه است.
  • جهت افزایش جذب آهن ترجیحا قرص آهن را با آب میوه طبیعی ( آب مرکبات ) مصرف کنید.

مولتی ویتامین مینرال:

به دلیل افزایش نیاز به ویتامین ها و املاح معدنی در دوران بارداری بایستی این اطمینان را حاصل کرد که  برنامه غذایی روزانه مادر مواد مورد نیاز زن باردار را تامین می کند. بر اساس دستورالعمل کشوری زن باردار از پایان ۴ ماهگی (هفته ۱۶ بارداری ) تا پایان بارداری باید روزانه یک کپسول مولتی ویتامین مینرال مصرف کند. بهتر است که این کپسول بعد از غذا همراه آب مصرف شود.

مکمل فولیک اسید:

نیاز به فولیک اسید (فولات ) در دوران بارداری افزایش میابد. میزان مصرف فولیک اسید در دوران قبل از بارداری روزانه ۴۰۰ میکروگرم در روز در حالیکه در دوران بارداری به ۶۰۰ میکروگرم در روز افزایش میابد. جهت پیشگیری از نقص لوله عصبی و مبتلا شدن جنین به بیماری آننسفالی و اسپینابایفیدا توصیه می شود مصرف مکمل فولیک اسید از ۳ ماه قبل از بارداری شروع شود و برای زنان بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از بارداری روزانه نصف قرص ، یا یک روز در میان یک قرص ۱ میلی گرم توصیه می شود.

نکته:در صورتی که مکمل مولتی ویتامین مینرال حاوی فولات باشد از مصرف قرص فولیک اسید خودداری کنید .

مطالب مرتبط :
321590_595732317105793_32030680_n

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “مکمل یاری در دوران بارداری”

    اضافه کردن نظر