قدرت نه گفتن را داشته باشیم

قدرت نه گفتن را داشته باشیمReviewed by مهربانو on Dec 9Rating: 5.0قدرت نه گفتن را داشته باشیمدر بسیاری از موقعیت هایی که در سطح جامعه چه برای ما و چه برای فرزندانمان. علی الخصوص برای نوجوانان پیش می آید؛ اگر توانایی مخالفت داشته باشیم و به سادگی بتوانیم (نه) بگوییم و به اصطلاحی پای خود را از میدان خارج کنیم. وارد ورطه های بیساری نخواهیم شد.

در بسیاری از موقعیت هایی که در سطح جامعه چه برای ما و چه برای فرزندانمان. علی الخصوص برای نوجوانان پیش می آید؛ اگر توانایی مخالفت داشته باشیم و به سادگی بتوانیم (نه) بگوییم و به اصطلاحی پای خود را از میدان خارج کنیم. وارد ورطه های بیساری نخواهیم شد.

در این مقوله نوجوان از اهمیت بالایی برخوردارند. چون عموماً توانایی نه گفتن و تحمل عکس العمل دوستان و هم سالان خود را ندارند . برای مثال وقتی که یک نوجوان به یک میهمانی دعوت می شود، و  هیچ شناختی از دعوت شده ها و نوع میهمانی ندارد. عموماً توانایی نه گفتن را ندارد و حتی اگر در ابتدا کمی مخالفت کند در پایان موافقت خواهد کرد و با آگاهی ناقص یا عدم آگاهی والدین به میهمانی خواهد رفت و اینکه بعد دچار چه عواقبی خواهد شد به شخصیت و تربیت خانوادگی او ارتباط دارد.

بنابراین بیایید به نوجوانان خود شیوه نه گفتن را یاد دهید. برای مخالفت با هم سالان نباید همان ابتدا وانمود کنند که با آن مسأله کاملاً مخالفند. بلکه می توانند بگویند ( در صورتیکه آن مسأله مثل مهمانی به زمان بعد و آینده ارتباط دارد) تا اون موقع ببینم چی میشه. یا اگه برام کاری پیش نیومد میام. و بعد وانمود کند که برایش کاری پیش آمده.

ممکن است با خود بگویید که بدین شکل دروغگویی را به فرزندانتان آموزش می دهید .ولی به این شکل آنها را از گرداب های سخت حفظ می کنید. اگر برای فرزندتان مهم نیست که دوستانش چه برخوردی با او خواهند کرد به سادگی می تواند بگوید من با این مسائل مخالفم.

برای مسائل آنی مثل سیگار یا مشروبات الکلی ؛ که فرد در لحظه در برابر آنها قرار می گیرد. مثلاً می تواند بگوید که ریه من با سیگار سازگاری ندارد یا ناراحتی معده دارم و مشروبات حالم را بد می کنند. و از این قبیل پاسخ ها.

به یاد داشته باشید که این مسائل اغلب برای نوجوانان پیش می آید چون بزرگسالان راحت تر می توانند نه بگویند و اطرافیانشان راحت تر می توانند نه را بپذیرند.

learn-to-say-no-to-clients

مطالب مرتبط :
ehteram

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “قدرت نه گفتن را داشته باشیم”

    اضافه کردن نظر