شیرینی خرمایی

شیرینی خرماییReviewed by مهربانو on Sep 21Rating:

این شیرینی یکی از شیرینی های سنتی است که به سبب وجود خرما در آن مقوی می باشد. ماندگاری این شیرینی نسبتاً بالاست و به سرعت خشک و سفت نمی شود.

مواد لازم (برای خمیر):                 مواد میانی :

آرد ۲و ۱/۴ پیمانه                       خرما ۳۰ تا ۳۶ عدد

روغن مایع ۱ پیمانه                     روغن مایع ۲ قاشق غذاخوری

آب ۱/۲ پیمانه                            هل آسیاب شده ۱ قاشق چایخوری

بکینگ پودر ۱ قاشق مرباخوری

مواد رومال:

زرده تخم مرغ ۱عدد

طرز تهیه :

برای تهیه خمیر ابتدا آرد و روغن را با هم خوب مخلوط می کنیم سپس بکینگ پودر را افزود آب را اضافه می کنیم و خوب ورز می دهیم. باید آنقدر ورز دهیم تا خمیر یکدست شود.( وقتی که مشاهده کردید خمیر یکدست شده دیگر ورز ندهید چون روغن از خمیر خارج می شود و بعد شیرینی سفت می شود)

برای تهیه مواد میانی هسته خرما ها را جدا کرده و با نمناک کردن دست خرما ها را ورز می دهیم تا کمی خمیری شکل شود سپس روغن مایع را کمی داغ می کنیم همراه با هل به خرما اضافه می کنیم و با احتیاط (چون روغن داغ است) کمی ورز می دهیم تا کاملاً خمیری شکل شود.

به اندازه کی بزرگتر از گردو از خمیر برداشته در دست گلوله می کنیم و وسط آن حفره ایجاد می کنیم مقداری از مواد میانی را وسط حفره ایجاد شده می گذاریم و روی آن را با بقیه خمیر پرس می کنیم. (می توانید از قالب های مخصوص استفاده کنید یعنی بعد از اینکه خرما را وسط خمیر گذاشتید شیرینی را درون قالب مخصوص شیرینی خرمایی گذاشته کمی فشار می دهید تا حالت بگیرد) در پایان روی شرینی ها کمی زرده تخم مرغ با قلم مو می زنیم و در فر با دمای ۱۶۰ درجه به مدت ۲۵-۳۰ دقیقه می گذاریم تا روی آن طلایی شود.

 

مطالب مرتبط :
رزخرمایی 20111214116 DSC06825 DSC06717 khormaii

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “شیرینی خرمایی”

    اضافه کردن نظر