روز عشق ایرانیان

روز عشق ایرانیانReviewed by مهربانو on Feb 20Rating:

سپندار مذگان نام روز عشق ایرانیان است که مصادف با ۵ اسفند ماه می شود. درباره علت نامگذاری این روز به این نام و علت ربط دادن آن به روز عشق تحقیق کردم و به نتایجی رسیدم که خالی از لطف نیست شما هم بدانید.

در گذشته هر روز از ماه را به یک نام می خواندند مثلاً شانزدهمین روز هر ماه را مهر می نامیدند و روزی که هم نام با همان ماه بود را جشن می گرفتند مانند جشن مهرگان در ۱۶ مهر ماه . سپندار مذ هم روز ۵ ماه بوده که در اسفند ماه که اسپند یا سپند نامیده می شده به نام سپندار مذگان مشهور است البته مطابق با تقویم شمسی این روز ۲۹ بهمن می باشد ولی این تنها بخشی از این حکایت است. علت اینکه این روز را روز عشق می نامیده اند این بوده که این روز که در ماه پایانی سال قرار دارد مژده طراوت و بهار را می دهد و به قولی زمین در این زمان کم کم بارور می شود و چون زمین مانند مادری مهربان همه ما را چه خوب و چه بد در بر گرفته و مانند یک مادر آغوش خود را برای ما باز کرده است این روز را روز گرامیداشت زن نیز نامیده اند. یعنی در این روز آقایان به همسر و مادر خود هدیه میدهند و بابت زحماتی که در طول آن سال برای آنها کشیده اند از آنها قدر دانی می کنند و به نحوی با دادن هدیه و تشکر عشق خود را به خصوص به همسران خود ثابت می کنند.

ای کاش ما ایرانیان هنوز به این سنت زیبا پایبند بودیم ولی من به چشم خود دیدم که روز عشق اروپایی ها را همه میدانند و به هم تبریک می گویند و عیناً همان هدایایی را میدهند که آنها به هم میدهند ولی کمتر کسی از روز عشق ایرانی مطلع می باشد.البته سپندار مذگان روز قدردانی و تشکر برای اثبات علاقه است نه دادن هدیه برای ابراز علاقه . زیرا یک عاشق حقیقی که به همسر ، مادر یا هر شخص دیگری عشق می ورزد تنها یک روز را برای ابراز علاقه خود انتخاب نمی کند و ۳۶۵ روز سال برای او روز عشق است. به همین مناسبت من برای همسرم در روز ۱۴ فوریه این دو بیتی را سرودم .

گویند که زاد روز عاشقانه است             هدیه و  صِله ببین که چون روانه است

فرهاد در این میان می گوید                  زنده باد عاشقی که جاودانه است

مطالب مرتبط :

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “روز عشق ایرانیان”

    اضافه کردن نظر