روز اول مدرسه و اضطراب جداشدن

روز اول مدرسه و اضطراب جداشدنReviewed by مهربانو on Sep 9Rating: 5.0روز اول مدرسه و اضطراب جدا شدن عموماً کودکان روز اول مدرسه یا برخی روز اولی که به مهدکودک یا پیش دبستانی میروند. از اینکه قرار است چند ساعتی را دور از والدین خود باشند خیلی نگرانند و بعضی این نگانی را به اشکال مختلف( گریه ، دل درد، حالت تهوع و...) نشان می دهند. برای جلوگیری از بروز این رفتارها چه باید کرد ؟

عموماً کودکان روز اول مدرسه یا برخی روز اولی که به مهدکودک یا پیش دبستانی میروند. از اینکه قرار است چند ساعتی را دور از والدین خود باشند خیلی نگرانند و بعضی این نگانی را به اشکال مختلف( گریه ، دل درد، حالت تهوع و…) نشان می دهند. برای جلوگیری از بروز این رفتارها چه باید کرد ؟

ممکن بود در گذشته کودکان بخاطر اینکه با خواهر و برادهای خود بزرگ می شوند و نصف روز خود را با بازیهای توی کوچه می گذرانند جدا شدن از والدین در روز اول مدرسه برایشان راحتتر می بود. البته بعضی هم همین رفتارها را نشان می دادند. ولی امروزه به خاطر اینکه کودکان یا تک فرزندند و یا با یک خواهر یا برادر زندگی می کنند و تمام وقت خود را با مادر سپری می کنند روز اولی که قرار به پیش دبستانی یا مهدکودک بروند جدایی از مادر برایشان سخت است.

برای جلوگیری از این امر ، سفرهای تفریحی خودتان را قبل از بازگشایی مدارس به حداقل ۴-۵ روز به اتمام برسانید تا کودک مجبور نشود از فضای سفر و خوشی یکباره وارد فضی تعلیمی شود.

قبل از بازگشایی مدرسه به حدود ده روز شما والدین عزیز مرتباً شرایط مدرسه را برای فرزندتان بازگو کنید تا ذهن او پذیرای شرایط شود .

ساعت خواب فرزندتان را قبل از بازگشایی مدارس تنظیم کنید ، چون خواب آلودگی اول صبح می تواند دلیل خوبی برای بدرفتاری باشد.

خودتان با اضطراب بی مورد در او نگرانی ایجاد نکنید.

اگر حالتهای اضطراب را در او دیدید آرام باشید و با او در حد سنش صحبت کنید و با دستپاچگی و پذیرفتن حرفش مبنی بر نرفتن به مهد یا پیش دبستانی او را تأیید نکنید. 29724_143

مطالب مرتبط :

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


 • ۲ نظر در “روز اول مدرسه و اضطراب جداشدن”
  تکران سرویس در تاریخ مهر 2, 1392 ساعت 13:16

  ممنون به خاطر این مقاله
  میدونید اگر یکی از دوستان نزدیک و هم سنش در یک مدرسه و کلاس باشند کمی اوضاع بهتر میشه

  مهربانو در تاریخ مهر 2, 1392 ساعت 22:24

  صد در صد. ولی همیشه این امکان وجود نداره

  اضافه کردن نظر