دنیای کودکان را جدی بگیریم!

دنیای کودکان را جدی بگیریم!Reviewed by مهربانو on Jun 7Rating: 5.0دنیای کودکان را جدی بگیریم!دنیای کودکان همواره در عین سادگی زیبایی و پیچیدگی های خاص خود را دارا بوده است، که ما بزرگترها برخی اوقات از درک آن عاجز می شویم.

دنیای کودکان همواره در عین سادگی زیبایی و پیچیدگی های خاص خود را دارا بوده است، که ما بزرگترها برخی اوقات از درک آن عاجز می شویم.

در دنیای ما بزرگترها همه چیز باید مصداق عینی و واقعی داشته باشد و در غیر این صورت به آن لقب تخیل را می دهیم و با زاویه دید دیگری به آن نگاه می کنیم. اما برای کودکان مسأله به گونه دیگری است. آنها همان چیزی را که ما تخیل می نامیم به صورت کاملاً عینی درک می کنند و دنیا را به همان شکل می بینند. و چون متناسب با سنشان هنوز خیلی از مسائل را تجربه نکرده اند ، دنیای کوچک ولی متنوع خود را در قالب های مختلف (بازی، نقاشی ، داستان سرایی و…) منعکس می کنند.

illustrator-mica-angela-hendricks-collaborates-with-4-year-old-daughter-1

کودک مورد نظر نیز متناسب با آنچه در زندگی کوتاه خود تجربه کرده و آنچه در ذهن کودکانه اش نقش بسته تصاویر مادر را تکمیل کرده است. و حتی زمانیکه مادر راهنمایی لازم جهت تکمیل تصویر به صورت عینی و واقعی را به او ارائه داده، باز هم همان دنیای کودکانه خود را انعکاس داده است. در دنیای کودکان ، لزومی ندارد که همه چیز همان شکلی باشد که ما بزرگترها می بینیم. به همین دلیل هم در نقاشی های کودکانه ممکن است ازدرون یک خانه، رود خارج شود و یا یک درخت چند نوع میوه با هم داشته باشد.

illustrator-mica-angela-hendricks-collaborates-with-4-year-old-daughter-4-2

بنابراین برای اینکه روحیات کودکان خود را شفاف و واقعی ببینید بگذارید آنچه را که فکر می کنند صحیح است در نقاشی های خود پیاده سازی کنند و بر واقعیات بیش از اندازه اصرار نورزید.

illustrator-mica-angela-hendricks-collaborates-with-4-year-old-daughter-2

البته این مسأله برای کودکان تا قبل از پیش دبستانی است و بعد از آن سن باید کودک بتواند واقعیات ساده مانند شکل ظاهری انسان را نسبتاً درست ترسیم کند و آن موقع انحراف واقعیت باید توسط متخصص مربوطه بررسی شود. هرچند که در همان سن نیز انحراف واقعیاتی که کودک آنها را تجربه نکرده کاملاً طبیعی است. مثلاً تصور کودکی که در منطقه کویری زندگی می کند نسبت به فصل برگریزان. یا تصور کودکی که در منطقه کوهستانی زندگی می کند نسبت به ماهیگیری در دریا.

نکته مهم این است که انعکاس باورها و دنیای کودکانمان روی صفحه نقاشی را جدی بگیریم و اجازه بدهیم آنچه را که می اندیشند منعکس کنند ، نه آنچه را که ما باور داریم.

illustrator-mica-angela-hendricks-collaborates-with-4-year-old-daughter-7    illustrator-mica-angela-hendricks-collaborates-with-4-year-old-daughter-5   منبع تصاویر : http://www.boredpanda.com

مطالب مرتبط :
d0e6be0ebd55825b59724dcb3bbebdaa

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “دنیای کودکان را جدی بگیریم!”

    اضافه کردن نظر