خشونت کودکان

خشونت کودکانReviewed by مهربانو on Aug 23Rating:

برخی کودکان به تناسب سن خود رفتارهای خشونت آمیزی از خود نشان می دهند . مثلاً برای انجام کار دلخواهشان یا بدست آوردن چیزی که می خواهند وسایل را به اطراف پرتاب می کنند،فریاد می کشند ، در صورت دخالت والدین لگدپرانی می کنند یا مشت می زنند. این خشونت ها می تواند ناشی از علل متعددی باشد.

یکی از علل آن رفتار سایرین با فرزند شما است. کودکی که در مدرسه یا در کنار دوستان به هر علتی تحقیر شود و نتواند از حق خود دفاع کند صد در صد این رفتار را به خانه منعکس کرده و بازتاب آن رفتار را در خانه و روبه روی شما انجام می دهد. کودکی که از خردسالی عادت کرده تمامی خواسته هایش برآورده شود و اکنون که وارد اجتماع بزرگتری به نام مدرسه شده دیگر وضع به صورت دلخواه او نیست عصبانیت خود را به خانه می آورد چون تنها شما برای این رفتار حساب خاصی باز می کنید. 

علت دیگر اینگونه رفتارها خود شما هستید. وقتی که از خردسالی فرزند شما عادت کند هرچیزی را که بخواهد و شما مخالف آن هستید با خشونت و عصبانیت می تواند تصاحب کند،این رفتار را ادامه خواهد داد و به سبب بالا رفتن سن او ،این رفتار بسیار زشت و زننده می شود. کودکی که تا قبل از به دنیا آمدن فرزند دوم محبت بیش از اندازه ای را دریافت کرده ، بعد از فرزند دوم تاب رفتارهای شما را که حاکی از محبت تقسیم شده است ،ندارد و برای جلب توجه متوسل به خشونت می شود. هنگامی که از خردسالی تمام خواسته های فرزندتان را جوابگو بوده اید او به این شرایط عادت کرده ، اکنون که بزرگتر شده نمی تواند نه شنیدن را تمرین کند.

حال برای اینکه فرزند شما در آینده پرخاشگر نشود چه باید کرد؟

به کودک تلقین نکنید که تو بهترین هستی و تمام صفات مثبت از آن تو است .چون در آن صورت با اولین انتقاد یا توهین احساس شکست بزرگی خواهد کرد.

اگر خواهان این هستید که صاحب دو یا فرزندان بیشتری بشوید از همان ابتدای خردسالی محبت متمرکزی به فرزند اول اعطا نکنید و همیشه او را برای داشتن شریکی در مهر والدین آماده کنید.

به تمام خواسته های فرزندتان پاسخ مثبت ندهید و برخی مواقع بگذارید کمی انتظار بکشد .

وقتی با مسئله ای مخالفت می کنید ثابت قدم باشید و با هیچ عکس العملی از جانب فرزندتان متزلزل نشوید.

همواره حرف شما و همسرتان یکی باشد تا هیچوقت کودک حس نکند اگر یکی مخالفت کرد دومی موافقت خواهد کرد.

اکنون که فرزند شما پرخاشگر شده برای توقف این پرخاشگری چه باید کرد؟

هرگز تسلیم رفتار های پرخاشگرانه او نشوید و حتی الامکان در چنین شرایطی به او نزدیک نشوید.

بابت رفتارهای زشت او ،او را تنبیه کنید. (برای مثال یک روز از دیدن تلویزیون محروم کنید) البته همیشه قبل از اجرای تنبیه به او تذکر دهید و بعد از آن هم به اوبگویید که برای چه رفتاری تنبیه می شود.

شما و همسرتان رفتارهای یکسانی را به نمایش بگذارید تا زاویه دید او به هر دو شما یکی باشد.

در صورتیکه عصبانیت او به بیرون از خانه ارتباط دارد، سعی کنید به او بفهمانید که قصد دوستان یا همکلاسیها تنها سر به سر گذاشتن او بوده و صفاتی که به او داده اند و او را بابت آنها تحقیر کرده اند حقیقت ندارد.

در صورتیکه از منبع دیگری عصبانی شده و کاری از دست شما بر نمی آید چون واقعاً حق با اوست، به او نگویید حق با اوست. ولی سعی کنید بازی یا هر برنامه دیگری که سرشار از تحرک باشد را تدارک ببینید تا انرژی منفی او تخلیه شود.

مطالب مرتبط :
adhd-in-children

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “خشونت کودکان”

    اضافه کردن نظر