خانواده سخت گیر یا سهل گیر کدامیک؟

خانواده سخت گیر یا سهل گیر کدامیک؟Reviewed by مهربانو on Oct 8Rating:

بعضی خانواده ها مانند زمان گذشته همچنان بیش از اندازه سختگیری می کنند و مستبدانه بر همه امور نظارت می کنند. در کنار اینها خانوده هایی هستند که در کمال خونسردی با همه مسائل مواجه می شوند و بیش از اندازه آسان می گیرند .حال خواهیم دید که کدامیک فرزندان بهتری را روانه جامعه می کنند.

خانواده های سخت گیر:

در این خانواده ها یک نفر نقش دیکتاتور را بازی می کند و بقیه مجبورند به دستورات او گوش دهند در غیر این صورت با خشونت او مواجه می شوند. این فرد می تواند پدر،مادر ، فرزند ارشد یا پدر و مادر با هم باشد. این فرد به جای همه تصمیم می گیرد و وقتی او تصمیمی می گیرد بقیه خصوصاً کوچکترها حق نظر دادن را ندارند. در صورتیکه جرأت به خرج دهند و نظر خود را ابراز دارند با این جمله مواجه می شوند(کسی از تو نظر خواست؟) در این خانواده ها سلیقه دیگراعضای خانواده فدای شخص دیکتاتور می شود چون عموماً چیزی که او را خوشحال می کند باید همه را خوشحال کند و چیزی که او را ناراحت می کند باید همه را ناراحت کند.

نتیجه حاصل از زندگی در خانواده سخت گیر:

فرزندان این خانواده دو دسته هستند. دسته ای که منزوی یا به اصطلاح (تو سری خور) می شوند و در طول زندگی نیاز به حامی دارند و به تنهایی توان انجام هیچ کاری را ندارند. به محض اینکه کاری را به دلخواه خود انجام دهند احساس گناه می کنند و عموماً در میادین مختلف شکست می خورند و به ندرت افراد موفقی می شوند چون به این امر عادت کرده اند که یک نفر خواه به دلخواه خواه به اجبار به جای آنها تصمیم بگیرد. دسته دیگر افرادی هستند که بیش از اندازه پرخاشگر می شوند. انگار که خشم فروخورده ای را عیان می کنند و همیشه با استبداد و تکرار رفتار شخص دیکتاتور خواهان اثبات وجود خود به دیگران هستند. این گونه افراد بعضی مواقع رفتارهایی می کنند که اصلاً صحیح و به جا نیست و تنها دلیل آنها این است که (دلم خواست) و در واقع تمامی عقده های دوران زندگی با شخص مستبد را می خواهند یکباره باز کنند . غافل از اینکه برخی عقده ها مختص سن خاصی بوده و اکنون با سن و شرایط فعلی آنها سازگار نیست.

خانواده های سهل گیر:

چنین خانواده هایی آزادی مفرطی را به فرزندان خود می دهند تا جایی که خیلی اوقات بچه ها به جای آنها تصمیم می گیرند . حتی گاهی بی نظمی هایی در زندگی آنها مشاهده می شود که وقتی علت را جویا شویم نظر فرزندانشان را عنوان می کنند. در چنین خانواده هایی هیچ نظارتی روی رفتار فرزندان نیست و به دلخواه خود، صحیح یا غلط رفتار می کنند. و به جای اینکه اشتباهات آنها را اصلاح کنند در صورتیکه دیگران اعتراضی کنند سعی در توجیه رفتار آنها دارند. از نظر این خانواده ها فرزندانشان هیچ اشتباهی مرتکب نمی شوند و همیشه اطرافیان و جامعه مقصر است.

نتیجه حاصل از زندگی در خانواده سهل گیر:

فرزندان این خانواده ها عادت به نه شنیدن ندارند و به محض اینکه اولین (نه) را از اطرافیان بشنوند شکست می خورند. عموماً چنین افرادی همیشه از اطرافیان طلبکار هستند و همیشه از بالا به همه نگاه می کنند. و توقع دارند به سبکی که زندگی کرده بودند همه به آنها چشم بگویند و هیچ کس را محق مخالفت با خود نمی بینند. چنین افرادی در زندگی زناشویی خود به شدت دچار مشکل می شوند چون دچار خود بینی شدید هستند و منافع دیگران برای آنها هیچ اهمیتی ندارد. چون هیچوقت به دیگران اهمیت نداده اند.

پس چه کنیم ؟

بهترین روش این است که همیشه راه میانه را در پیش بگیریم . یعنی با فرزندان خود دوست باشیم و در عین حال نظارت خود را قطع نکنیم. فرزندان ما خصوصاً در سنین نوجوانی نیاز به راهنمایی در بسایری زمینه ها دارند. سعی کنیم در زمینه های مثبت مورد علاقه فرزندانمان همراهشان باشیم و هرگز مانع آرزوها و خواسته های مثبتشان نشویم. نگذاریم حریم بین ما از بین برود و همیشه در کنار همسرمان و هم رأی با او در کنار و نه روبه روی فرزندمان باشیم. گاهی از سر محبت او را نوازش کنیم و در آغوش بگیریم. دوستان او را بشنلسیم ودر کل کاری کنیم که مأمن فرزندمان خانه و محرمترین شخص به او ما باشیم.

مطالب مرتبط :
Untitled-1

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “خانواده سخت گیر یا سهل گیر کدامیک؟”

    اضافه کردن نظر