خانواده آشفته و تأثیرات منفی آن

خانواده آشفته و تأثیرات منفی آنReviewed by مهربانو on Jan 24Rating:

خانواده آشفته خانواده ای است که در آن پدر و مادر هریک به مشکلات خود می پردازند و مرتب بر سر مسائل جزئی با هم مشاجره می کنند و هرگز در این میان فرزندان را در نظر نمی گیرند . مادر به خاطر مسائل کوچک و ناچیز از خانه قهر می کند و پدر به بهانه کار ساعات بیشتر روز را بیرون از خانه سپری می کند. فرزندان هم هرگز در این خانواده تکیه گاهی برای خود حس نمی کنند. چون پدر و مادر جایگاه خود را با دعواها و زیر پا گذاشتن حرمت ه در برابر فرزدانشان از بین برده اند. در چنین خانواده هایی فرزند خانواده بابت هیچ مسئله ای از او سؤالی نمی شود و حتی در شرایطی که نیاز به کمک و حمیت والدین دارد نیز خود را تنها می بیند و این تنهایی و به حال خود رها کردن فرزند خصوصاً در سنین نوجوانی برای او گران تمام می شود.

تأثیرات منفی خانواده های آشفته :

نوجوان در این خانواده آزادی بیش از حدی را حس می کند که در برخی موقعیت ها برای او جذاب و هیجان انگیز است چون حس می کند بسیاری از رفتارهای نباید را می تواند بدون هیچ پرسش و پاسخی انجام دهد ولی در برخی موقعیت ها که نیاز به حمایت دارد احساس بی کسی می کندو این تنهایی را با دوستان خود پر می کند و خصوصاً در پسران به سوی رفتارهای بزهکارانه و ناشایست سوق داده می شود تا احساس کند آنقدر محکم است که نیاز به هیچگونه حمایتی ندارد. یعنی آن حس تنها بودن را از دست نداده و فقط سعی کرده خود و اطرافیانش را بفریبد. و در دختران دیده شده که به سوی دوستی با جنس مخالف از هر نوعی و با هر میزانی از صمیمیت سوق داده می شوند. تا حس تنها و بی تکیه گاه را از بین ببرند و حس کنند شخصی هست که به نظر خودشان می توانند به او تکیه کنند. البته دیده شده نوجوان و جوانانی که به سبب رفتارهای مادر یا پدر خود در چنین خانواده هایی به محض قرار گرفتن در جامعه سعی در گرفتن انتقام از هم جنسان آن والد (خواه پدر خواه مادر) بر می آیند و خود آسیب رسان جامعه می شوند.

البته آسیب ها و خطراتی که نوجوانان و جوانان این خانواده ها را تهدید می کند بیشتر از این چند مورد است ولی در مجال کوتاه اینجا نمی گنجد و هر کدام از شما عزیزان که بخواهد بیشتر درباره این موضوع اطلاعاتی کسب کند با شرح و تفصیل برای او مطلب را ایمیل می کنم. فقط کافی است که در بخش نظر خواهی این مسأله را عنوان کنید.

مطالب مرتبط :

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • یک نظر در “خانواده آشفته و تأثیرات منفی آن”
    مهسا میرزاخانی در تاریخ خرداد 27, 1394 ساعت 12:31

    سلام، خیلی ممنون از اطلاعات تون ممنون میشم اگه پژوهشی در این زمینه وجود داره برام ایمیل کنید

    اضافه کردن نظر