حال خود را خوش کنیم

حال خود را خوش کنیمReviewed by مهربانو on Feb 23Rating: 5.0حال خود را خوش کنیمهمه ما به این نیاز داریم که گاهی حال خودمان را ، خودمان خوش کنیم و منتظر اطرافیانمان نمانیم. و اینگونه است که می توانیم از پس مشکلات زندگی برآییم

همه ما به این نیاز داریم که گاهی حال خودمان را ، خودمان خوش کنیم و منتظر اطرافیانمان نمانیم. و اینگونه است که می توانیم از پس مشکلات زندگی برآییم . منتهای امر اینکه چگونه حال خود را خوش کنیم مسأله مهمی است. درست است که هر شخصی به نحوی روحیه اش تازه می شود. مثلاً یک نفر با سفر ، دیگری با تماشای فیلم و… ولی چند اصل اساسی هست که حال همه افراد را با هر تیپ شخصیتی که باشند خوش می کند.

۱-اگر احساس خوبی نسبت به کاری ندارید، انجامش ندهید. ما گاهی خود را مجبور میکنیم که فلان کار را در ساعت مقرر انجام دهیم. (کارهایی که در لحظه واجب نیستند) ولی آن موقع علقه ای به انجامش نداریم و خودمان را مجبور میکنیم. در حالیکه اگر انجام کار را به زمان مناسب موکول کنیم نتیجه بهتری خواهیم دید.
۲- منظور خود را “دقیقاً” بیان کنید. خیلی اوقات پیش می آید که ما مسأله ای را در ذهن داریم و چون در ذهن ما کامل شکل گرفته برای دیگران آن را ناقص بیان می کنیم و توقع داریم بازخورد کامل دریافت کنیم. درحالیکه همیشه ، حتی کوچکترین خواسته و مقصودمان را باید کامل بیان کنیم. (مثلاً بین صحبت همسرمان ، به جای اینکه بگوییم خسته شدم. بگوییم امروز چقدر سر کار خسته شدم. تا دچار شبهه نشود)
۳- سعی نکنید همه را خشنود سازید. وظیفه ما راضی کردن همه نیست. چون این امر ممکن نیست. تا بخواهیم این فرد را راضی کنیم، دیگری دلخور شده. پس در هر لحظه ای منطقی ترین تصمیم را مناسب با شرایط خودمان اتخاذ می کنیم و در صورت لزوم به دیگران توضیح می دهیم.

۴- هیچ گاه درباۀ خود بد نگویید. در فرهنگ ما رایج شده که به بهانه شکسته نفسی از خودمان کم گویی و گاهی حتی بدگویی می کنیم. درحالیکه اگر در زمینه خاصی توانایی داریم و موضوع صحبت در همان حوالی است. باید از توانایی خودمان در حد معقول بگوییم و هرگز خودمان ا دست کم نگیریم.
۵- هیچ گاه از رویاهایتان دست نکشید. این را باید بدانیم که آغاز هر موفقیتی یک رویا است که با پشتکار عجین شده و تبدیل به موفقیت عینی شده است. پس اگر رویای معقولی در سر داریم باید همت کنیم و بدون توجه به تمسخر اطرافیان تلاش کنیم تا آن را محقق سازیم.
۶- از “نه” گفتن ترسی نداشته باشید. در خیلی موقعیتها حتی به قیمت ناراحت شدن طرف مقابل (البته برای لحظه ای) باید به خواسته های دیگران نه بگوییم. چون بعضی بله گفتن ها با قیمت گزافی برای ما همراه خواهد بود. اگر با این مسأله مشکل داریم می توانیم عذری بیاوریم و کم کم اطرافیانمان را به عدم موافقت هایمان عادت دهیم.
۷- از “آری” گفتن نیز نترسید. بعضی اوقات با مسأله ای کاملاً موافقیم اما از ترس تمسخر بقیه و یا تغییر طرز فکرشان نسبت به ما آن را به زبان نمی آوریم. در حالیکه اگر به رفتار و عقایدمان ایمان داریم باید بتوانیم در هر جمعی با ادبیات مناسب جمع آن را بیان کنیم و از عکس العمل جمع نترسیم.
۸- با خویشتن بسیار مهربان باشید. بسیاری از ما سر مسائلی که بعضاً خودمان مقصر نیستیم ولی نمی توانیم دیگری را سرزنش کنیم. خودمان را سرزنش می کنیم. در حالیکه حتی اگر مرتکب اشتباهی شدیم باید با خود مهربان باشیم و به جای سرزنش و آسیب روحی به خود ، به خودمان بگوییم این برای من درسی شد تا دیگر چنین رفتاری نکنم.
۹- آنچه را که از کنترلتان خارج است رها کنید. بعضی مسائل در کنترل ما و حتی اطرافیان نزدیکمان نیست. و بعد زا وقوع باید انها را بپذیریم. پس غصه خوردن بیش از اندازه بایت آنها فقط زمان و انرژی ما را تلف می کند. به جای آن می توانیم فکر کنیم و برای موقعیت و یا اتفاق جدید چاره و راه مناسبی انتخاب کنیم.
۱۰- از منفی گرایی و اندوه تا حد امکان دوری گزینید. به مسائل با دید مثبت نگاه کنید. البته کاملاً منطقی است که برخی اوقات تا یک بازه زمانی هر شخصی ناراحت می شود. ولی بعد از یک مدت کوتاه خودتان را پیدا کنید و تمام مسائل را سیاه نبینید. زیرا مطمئن باشید آن مسأله ای که شما آن را سیاه می بینید در آن لحظه برایتان مناسب بوده و همه چیز را با نگاه بد و تاریک ننگرید.

201109-omag-beck-glasses-600x411

مطالب مرتبط :
img-header-smell

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • یک نظر در “حال خود را خوش کنیم”
    لیلی در تاریخ خرداد 22, 1394 ساعت 15:53

    ممنون. واقعا خوب بود. اینارو میدونستم ولی نیاز به یادآوری داشتم. اتقدر به اینو اون بها دادمو خودم خودمو تحقییر کردم تا بقیه راضی باشن که واقعا افسردگی کرفتم و بجزمردن چیزی آرومم نمیکنه. واقعا چرا انقدر با خودمون بدیم تا واسه بقیه خوب باشیم و در آخر هم باز بده میشیم. منکه باید یه تجدید نظر تو رفتارم داشته باشم.

    اضافه کردن نظر