حافظه و اختلالات آن

حافظه و اختلالات آنReviewed by مهربانو on Aug 17Rating:

حافظه انواع متفاوت و زیادی دارد لیکن ما در این راجع با حافظه دراز مدت ، انواع و اختلالات آن آشنا می شویم.حافظه دراز مدت شامل دو نوع حافظه اظهاری (آشکار) و غیراظهاری(پنهان) می باشد. حافظه آشکار شامل بازیابی اطلاعات روزمره به صورت هشیارانه است که اغلب به صورت کلامی بیان می شود. این نوع حافظه ما را قادر می سازد که در طول روز بدون نیاز به تفکر مداوم و دقت مستمر کارهای روزمره را انجام دهیم.این حافظه معمولاً تا سه سالگی تشکیل نمی شود.

حافظه پنهان شامل یک یادآوری غیر عمدی است که به آن حافظه روندی هم می گویند یعنی فعالیت هایی نظیر راندن ماشین پس از یادگیری کامل بدون توجه کامل به روندشان امکانپذیر می باشند.

اختلالات حافظه

سالخوردگی: سالخوردگی به تنهایی نمی تواند عامل تحلیل رفتن حافظه باشد بلکه بیماریهایی نظیر فشارخون بالا، بدکاری تیروئید،محرومیت از خواب و … که به همراه پیری ظاهر می شوند عامل از بین رفتن حافظه اند.

آگنوزی:به عدم توانایی فرد در تشخیص الگوهای حافظه ای آشنا در اثر شکست فرآیندهای حافظه ای با وجود توانایی های حسی کارکردی سالم گفته می شود. برای مثال با وجود سلامت حس بینایی شخص اشیای آشنا را تشخیص نمی دهد.

آمنزی: به دنبال ضربه مغزی شدید ایجاد می شود. این افراد حافظه دراز مدت خود را از دست می دهند حافظه آشکارشان به شدت آسیب می بیند اما حافظه پنهان همچنان سالم خواهد بود. آمنزی میتواند پیش گستر که در آن توانایی تشکیل حافظه های جدید وجود ندارد باشد ولی نوع شایع آن پس گستر است که شخص اتفاقات قبل از ضربه را به خاطر نمی آورد.

 

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “حافظه و اختلالات آن”

    اضافه کردن نظر