تهدید کودکان برابر با تکرار اشتباهاتشان

تهدید کودکان برابر با تکرار اشتباهاتشانReviewed by مهربانو on Nov 23Rating: 5.0تهدید کودکان برابر با تکرار اشتباهاتشانوقتی کودکان را تهدید می کنیم، در واقع آنان را به این دعوت می کنیم که عمل ممنوع شده را دوباره انجام دهند.

وقتی کودکان را تهدید می کنیم، در واقع آنان را به این دعوت می کنیم که عمل ممنوع شده را دوباره انجام دهند.
وقتی به کودک می گوییم: (اگر تو یکبار دیگر آن کار را انجام بدهی…)
او واژه های ” اگر تو” را نمی شنود. او فقط این قسمت از حرف ما را می شنود که ( یکبار دیگر آن کار را انجام بده.) بعضی وقت ها کودک این گفته را این گونه تفسیر می کند: ” مادر انتظار دارد که من یکبار دیگر این کار را انجام بدهم، وگرنه نا امید خواهد شد.
این قبیل هشدارها که شاید از نظر بزرگسال ها معقول می باشند نه تنها دردی را دوا نمی کنند، بلکه کار را هم بدتر می کنند.با این قبیل هشدارها می توان اطمینان داشت که آن عمل مخرب و نفرت انگیز دوباره تکرار خواهد شد.
هشدار: خودمختاری، کودک را به مبارزه دعوت می کند. اگر کودک نسبت به خودش احترام قائل باشد، بایستی دوباره نافرمانی کند تا به خودش و به دیگران نشان دهد که آدم بزدل و ترسویی نیست.

سخنان نیشدار و طعنه آمیز

پدر و مادری که در استفاده از سخنان نیشدار و طعنه آمیز استعداد ذاتی دارند، خطر و تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک بحساب می آیند. استفاده از این نوع واژه ها مانع از پدید آمدن رابطه ای مثبت بین پدر و مادر با کودک می شود.
” آخر یک چیز را چند بار باید تکرار کنم، مگه کری؟ از هیکلت خجالت نمی کشی، خرس گنده شدی؟” بی ادب تو جنگل بزرگ شدی؟ ”
این نوع والدین شاید خبر ندارند که سخنان طعنه آمیزشان حملاتی هستند که برخوردی متقابل، طلب می کند.
این پدر و مادر آگاه نیستند که با این اظهار نظرهای توهین آمیز کودک را تحریک کرده و ذهن او را از نقشه های خیالی انتقام پر می سازند و در نتیجه باعث مسدود شدن راه ارتباطی بین خود و کودکشان می شوند.
سخنان نیشدار هیچ سهمی در تربیت و پرورش کودک ندارد.
کودک-را-تهدید-نکنید-1
منبع : رابطه بین والدین و کودکان
نوشته: هایم جی گینات. ترجمه سیاوش سرتیپی

مطالب مرتبط :
dev-bg-home-2

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “تهدید کودکان برابر با تکرار اشتباهاتشان”

    اضافه کردن نظر