بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداریReviewed by میعاد نجومی on Dec 12Rating: 5.0بهداشت دهان و دندان در دوران بارداریدر دوران بارداری باید رعایت بهداشت دهان و دندان ( استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه) به طور منظم انجام شود و خونریزی یا حالت تهوع نباید مانع مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان شود.

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری:
در دوران بارداری باید رعایت بهداشت دهان و دندان ( استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه) به طور منظم انجام شود و خونریزی یا حالت تهوع نباید مانع مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان شود. در صورت تهوع باید دهان به دقت با آب شسته و سپس مسواک زده شود ضمن اینکه استفاده از تغذیه مناسب در دوران بارداری و مراجعه به مرکز بهداشتی – درمانی نیز در هر سه ماهه بارداری ضروری است.
درمان های دندانپزشکی در طول مدت بارداری شامل درمانهای ساده و پیشگیرانه ، مانند جرم گیری و ترمیم پوسیدگی هاست . انجام درمانهای پیچیده تر معمولا به بعد از این دوران موکول می شود ، مگر اینکه به دلیل ابتلای مادربه درد دندان ، گریزی از آنها نباشد. در ۳ ماهه اول بارداری جنین در رحم مادر ، در حال شکل گیری است و از آنجا که مصرف برخی داروها ( از جمله داروهای مسکن ) و احتمال بروز عفونتهای دندانی می تواند روی روند رشد و تکامل جنین اثر بگذارد ، ترجیح بر آن است که مادران درمانهای دندانپزشکی را به ۳ ماهه دوم موکول کنند.
در این دوران خانمها باید احتمال حاملگی خود را با دندانپزشک در میان بگذارند چرا که طرح درمان انتخابی و نوع داروهای تجویزی توسط دندانپزشک ممکن است روی سلامت جنین اثر مستقیم یا غیر مستقیم داشته باشد.
دغدغه خاطر دیگر مادران در این موارد ، اثر تابش اشعه ایکس حین تهیه عکس رادیو گرافی است که ممکن است برای جنین خطرناک باشد اما تحقیقات نشان می دهند که در صورت استفاده مادر از روپوش سربی که حین انجام رادیو گرافی از آن استفاده می شود ، هیچ خطری متوجه جنینی که در شکم دارد نیست ، مخصوصا اگر مادر در سه ماهه دوم بارداری باشد .
در دوران بارداری، تغییرات هورمونی بدن مادر ، او را مستعد ابتلا به بیماری و التهاب لثه می کند. روی همین اصل دندان پزشکان به زنان حامله توصیه می کنند بیش از سایر دوران زندگی به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند.
تهوع مکرر ، سطوح دندان را به تدریج در معرض اسید معده قرار می دهد که این اسید می تواند بافت سخت دندان را از بین برده و باعث پوسیدگی آن شود. بیشتر زنان باردار ، علاقه زیادی به مصرف مواد قندی و شیرینی یا مواد ترش دارند که در این دوران به علت استفاده مکرر از این مواد دندان هایشان دچار پوسیدگی می شود.
همچنین در دوران بارداری بخصوص ماه های آخر ظرفیت معده کاهش می یابد بنابراین به مقادیر کمتر ولی دفعات بیشتر غذا خورده میشود و امکان تشکیل پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی دندان می باشد افزایش می یابد.
مقداری از کلسیم و مواد معدنی مواد غذایی در این هنگام به مصرف جنین می رسد(بر خلاف تصور عامیانه از کلسیم ساختار دندان برای مصرف جنین استفاده نمی شود)، لذا به غذای زنان باردار باید توجه مخصوص نمود تا موجب جبران این کمبود بشود. غذای زنان باردار باید شامل کلسیم ، فسفر و ویتامین هایی که برای دندانها ضروری است باشد. این مواد بوسیله شیر ، تخم مرغ، میوه، سبزی و کره به بدن می رسد.
در دوران بارداری ، لثه ها و دندانها همچون دیگر نسوج بدن تحت تاثیر شرایط خاص حاملگی قرار می گیرد و به دلیل تغییرهای هورمونی در دوران بارداری ، بیشتر التهاب لثه (ژنژویت حاملگی) در ماه دوم یا سوم بروز کرده و تا ماه هشتم شدت آن افزایش می یابد و پس از آن و در دوران پس از زایمان ، روند کاهشی دارد . حساسیت لثه ممکن است در این دوران سبب شود که زنان باردار به خوبی از مسواک و نخ دندان استفاده نکنند و در نتیجه پلاک میکروبی که روی دندانها به صورت مستمر تشکیل می شود به خوبی تمیز نشده و التهاب لثه و پیشرفت بیماری را بدتر کند.
بهترین ماه برای زن باردار جهت انجام خدمات دندانپزشکی ماه پنجم بارداری است. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه لازم است توصیه های زیر مورد نظر قرار گیرد:
قبل از باردار شدن با مراجعه به دندانپزشک در صورت نیاز دندانهای پوسیده را ترمیم نمایید .
شیرینی جات را به موقع و همراه غذاهای اصلی میل نمایید و بعد از مصرف مواد قندی بلافاصله دندانها را مسواک بزنید.
علاوه بر استفاده از مسواک و نخ دندان از دهان شویه آب نمک با جوش شیرین استفاده شود.
مادران باردار باید پس از هر استفراغ دهان خود را بدقت بشویند.

b9cf3f12b4f3340fe570776fcb6a37e2

مطالب مرتبط :
10-health-benefits-of-cloves1 Untitled-1 khntrl_prkhlmpsy_w_khlmpsy_dr_brdry bigstock-Glucose-Level-Blood-Test-2295538 pregnant_african_woman_taking_vitamins_bld039097

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • یک نظر در “بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری”

    […] more: http://mehrbano.ir/%d8%a8%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%af%d9%87%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%af%d9%86… دسته‌بندی‌ها: خبر, دندانپزشکی برچسب‌ها بهداشت […]

    اضافه کردن نظر