برج عجیب و جالب کبوترخانه

برج عجیب و جالب کبوترخانهReviewed by مهربانو on Oct 2Rating: 5.0برج عجیب و جالب کبوترخانهبرج کبوتر خانه میبد از بناهای تاریخی دوره قاجاریه است که درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برج کبوتر خانه میبد از بناهای تاریخی دوره قاجاریه است که درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کبوترخانه‌ها یا کفترخانه‌ها ساختمان‌ هایی کهن هستند که معمولاً به شکل استوانه ساخته می‌شده‌اند کبوترخانه‌ها برای گردآوری کود کبوترها و دیگر پرندگان، جهت مصارف کشاورزی ساخته می‌ شده‌ است.
کود کبوتر در گذشته استفاده های بسیاری در صنعت دباغی در چرم سازی و ساخت باروت داشته است
برج کبوتر خانه ها بیشتر در استان اصفهان و یزد بوده است که دراستان یزد نیز یکی از زیباترین کبوترخانه ها در شهرستان میبد قرار دارد.

ساختار معماری کبوترخانه به گونه ای بوده که نه تنها در برابر پرندگان شکارچی مانند قوش، جغد و کلاغ فکر و اندیشه شده، بلکه هرگز پرندگان مهاجم را نیز درون برجها راهی نبوده است . کبوترخانه ها مانند دژ نظامی در برابر همه دشمنان کبوتر مقاوم و نفوذ ناپذیر بوده است.
برج کبوتر خانه میبد به صورت استوانه‌ ای ساخته شده و دارای تزیینات قطار‌بندی آجری و گچی است که مانع تردد مارها به داخل برج می‌شود.

فضای داخلی کبوترخانه آن چنان امن و مفرح بود که گاهی محل تجمع حدود ۲۵ هزار کبوتر می شد و آشیانه ها آنچنان زیبا و منظم با مدلهای یک شکل و از مصالح کاهگل ساخته شده که در تابستان بسیار خنک و به گونه ای بوده است که باد در فضای آن جاری بوده و برعکس در زمستان گرم و از وزش بادهای سرد محلی در امان بوده است.

552747_546367712103460_858881554_n

مطالب مرتبط :

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “برج عجیب و جالب کبوترخانه”

    اضافه کردن نظر