با کودکان چگونه رفتار کنیم؟

با کودکان چگونه رفتار کنیم؟Reviewed by مهربانو on Aug 14Rating:

بسیاری از مادران و پدران به دلیل کم تجربگی به نحوی با کودکان خود رفتار می کنند که خود باعث می شوند کودک لجباز و ناسازگار شود . آنگاه زمانی که در حظور دیگران رفتار نامناسبی انجام داد تمام تقصیر را به گردن کودک می اندازند و او را سرزنش می کنند. اما بدانید که اگر والدین در هفت سال اول کودکی با فرزند خود صحیح رفتار کنند نتیجه خوب و قابل قبولی خواهند گرفت.

۱– تحقیر و تنبیه بدنی ممنوع :

تحقیر تنها تخم عداوت و کینه را در دل کودک می کارد و باعث می شود کودک سرخورده شود و یا اینکه کینه ای بار بیاید . تنبیه بدنی نیز باعث می شود کودک علاقه خود به والدینش را از دست بدهد و آنها را دشمن خود فرض کند و رفتار غلط خود را تنها از ترس تنبیه شدن ترک می کند.

۲- مقایسه نکنید :

هرگز کودکان خود را با دیگر کودکان خصوصاً برادر و خواهر او مقایسه نکنید زیرا این کار باعث می شود کودک از آن شخص متنفر شود و او را سدی در برابر خواسته ها ی خود بداند و سعی کنید برای الگوسازی از شخصیتهای نمادین استفاده کنید.

۳- اشتباهات او را زیاد بزرگ نکنید :

برخی اوقات همان اشتباهی که از یک کودک سر می زند از بزرگسال هم سر می زند اما برخورد منفی تنها با کودک صورت می گیرد . اشتباهات کودک خود را ببینید و حتماً آنها را گوشزد کنید اما زیاد بزرگشان نکنید.

۴- بگذارید مشکلات زندگی را بشناسد :

بعضی مواقع برای اینکه روحیه کودک خدشه دار نشود بابت مشکلاتی که در زندگی پیش می آید به او دروغ می گویند. در حد سن و سال کودک و متناسب با مشکلی که پیش آمده سعی کنید مسئله را برای او توضیح دهید تا در بزرگسالی با شنیدن هر مسئله ای روحیه اش آسیب نبیند.

۵- تهدید نکنید :

تهدید تنها باعث می شود والدین امتیاز خود را به عنوان یک تکیه گاه از دست بدهند . و کودک هیچ وقت به والدین خود اعتماد نکنند و هیچوقت صحبتهای آنها را حتی اگر واقعی باشد باور نکنند.

۶- به او نه بگویید :

به یاد داشته باشید قرار نیست تمام خواسته های کودک برآورده شوند و بعضی مواقع باید نه را از والدین خود بشنود تا در شرایطی که مجبور به نه شنیدن شد روحیه خود را نبازد و لجبازی نکند.

۷- با هم مشاجره نکنید :

هرگز جلوی فرزندتان با هم مشاجره نکنید چون کودک همیشه باید والدین خود را در کنار هم ببیند نه رو به روی هم . اینگونه کودک خود را تنها و بی تکیه گاه می بیند و این امر روحیه کودک را خرد می کند.

مطالب مرتبط :
کودک-را-تهدید-نکنید-1

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “با کودکان چگونه رفتار کنیم؟”

    اضافه کردن نظر