با کودکان خود رأی چه کنیم؟

با کودکان خود رأی چه کنیم؟Reviewed by مهربانو on Feb 26Rating:

بعضی از کودکان در برخورد با مسائل مختلف کاملاً خود رأی عمل می کنند و اصلاًبه حرف پدر ومادر خود گوش نمی دهند و عموماً این امر والدین را درمانده می کند و در اکثر امور به ناچار متناسب با خواسته فرزند خود پیش می روند حتی اگر این خواسته مخالف شرایط موجود یا عرف باشد و در صورتی که بخواهند با او مخالفت کنند از در خشونت و فریاد وارد می شوند و کودک را از خود می رنجانند ولی این راه درستی برای کنترل رفتارهای کودک نیست .

فرزندان ما در سنین خردسالی درک درستی از شرایط موجود ندارند مثلاً تصور کنید قرار است تا نیم ساعت دیگر مهمانی به منزل شما بیاید و فرزندتان اسباب بازی های خود را وسط پذیرایی پخش کرده شما که عجله دارید هرچه سریعتر اوضاع ظاهری خانه را برای آمدن مهمان مرتب کنید با عجله به فرزندتان می گویید : سریع اسباب بازیهات رو جمع کن یه خورده دیگه مهمون میاد. ولی می بینید که او بدون توجه به حرف شما به بازی خود ادامه می دهد و اگر هم حرف شما را گوش دهد خیلی آرام و در صورتی که ریتم بازی او خراب نشود اسباب بازیهایش را جمع می کند و این مسأله شما را عصبی می کند.

این امر کاملاً طبیعی است کودکان خردسال تا سن ۳-۴ سالگی درک درستی از اینگونه مسائل که برای ما خیلی مهم هستند ندارند . در مثالی که گفته شد کودک متوجه نمی شود که چرا پخش بودن اسباب بازی جلو مهمان زشت است به همین سبب شما در تمام مسائل باید از زاویه ای که برای او قابل درک است وارد شوید.

وقتی فرزندتان حرف شما را گوش نمی دهد دو حالت دارد یا اینکه حرفتان را درک نکرده و یا اینکه به هر دلیلی لجبازی می کند. در صورتی که فهمدید حرفتان را درک نکرده سعی کنید با آرامش و محبت و حالتی کودکانه موضوع را به او تفهیم کنید اما در ص.رتیکه بدانید لجبازی می کند هرگز خشونت نکنید . هیچ وقت خشونت برای کودکان خردسال مفید نیست زیرا با این کار باعث می شوید از شما دلخور شوند ولی علت عصبانیت شما را درک نکرده و دوباره رفتار خود را تکرار کنند.

برای حل کردن این مسأله از دو روش می توان استفاده کرد یکی اینکه کودک را از چیزهایی که دوست دارد در کمال آرامش محروم کنید مثلاً نگذارید کارتون موردعلاقه خود را ببیند. روش دوم متعلق به زمانی است که کودک کاری کرده که قابل بازگشت است و خود او می تواند او را رفع و رجوع کند مثلاً اتاق خود را بهم ریخته . در این صورت به او بگویید تا زمانی که کار خود را برطرف نکرده حق استفاده از چیزی که دوست دارد را ندارد یا اینکه هر وقت اشتباه خود را برطرف کرد جایزه ای برای او در نظر خواهید گرفت. ولی سعی کنید زیاد روی جایزه تکیه نکنید چون کودک را شرطی می کند ولی تکیه روی علایق کودک حتماً پاسخ خواهد داد.

مطالب مرتبط :
1 IMAGE634841680487714843 57

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “با کودکان خود رأی چه کنیم؟”

    اضافه کردن نظر