افراد خودشیفته چگونه اند؟

افراد خودشیفته چگونه اند؟Reviewed by مهربانو on May 17Rating: 5.0افراد خودشیفته چگونه اند؟افرادی که مرتب از خود تعریف می کنند و خود را (حتی در صورت نداشتن چنین صفاتی) برتر از دیگران می دانند و همواره اطرافیان را خوارتر از خود می بینند خودشیفته به شمار می روند.

افرادی که مرتب از خود تعریف می کنند و خود را (حتی در صورت نداشتن چنین صفاتی) برتر از دیگران می دانند و همواره اطرافیان را خوارتر از خود می بینند خودشیفته به شمار می روند. چنین افرادی نیازمند تمجید همواره اطرافیان خود هستند و همیشه توقع دارند در کانون توجه باشند. این خودشیفتگی ممکن است از نظر ظاهر ، ضریب هوشی ، جایگاه اجتماعی و … باشد. مهم این است که این افراد خود را خیلی بالاتر از آن چیزی که هستند می بینند و با همین تصور توقع بازخورد از اطرافیان دارند.

خصوصیات این افراد :

این افراد همواره تصور می کنند دیگران به آنها حسادت می کنند و با اطرافیان خود رابطه مثبتی برقرار نمی کنند. چنین افرادی با آنهایی صمیمی می شوند که همه ایده ها و رفتارهایشان را تأیید کنند . در برابر انتقاد هرچند کوچک، عکس العمل بسیار تندی از خود نشان می دهند. این افراد تحمل دیدن پیشرفت و برتری دیگران نسبت به خود را ندارند و در چنین موقعیت هایی سعی می کنند به هر نحوی شخص موفق را تخریب کنند.

خودشیفتگی منجر به چه بیماری هایی می شود؟

به سبب تحمل فشار عصبی زیاد ، در نتیجه خودبرتربینی های مکرر این افراد در طولانی مدت دچار اضطراب های بیمارگونه ؛ و در اثر تنهایی و عدم ارتباط با اطرافیان دچار افسردگی می شوند. گاهاً گرایش به مواد مخدر و … نیز در این افراد مشاهده شده است.

علل دچار شدن به این عارضه :

علت دچار شدن به این عارضه ، تحسین بیش از اندازه در دوران کودکی و القای حس برتری بیش از حد نسبت به دیگران در کودک و حتی برآورده کردن تمامی نیازها و خواسته های وی بدون کمترین تلاشی از جانب او می باشد. چون در آن صورت فرد تصور می کند که حتماً صفات برتری نسبت به دیگران دارد که چنین برخوردی با او می شود و این تصور با وی تا بزرگسالی باقی می ماند و در سنین بزرگسالی به شکل خودشیفتگی بروز می کند.

جایگاه این افراد در محیط کار و خانواده :

متأسفانه چنین افرادی فی الواقع در محیط خانواده و حتی محیط کار افراد موفقی نخواهند بود زیرا توانایی انجام کارهای گروهی را ندارند و در محیط خانه نیز همواره باید تأیید و تمجید شوند و در صورت کوچکترین انتقادی برخورد تندی از آنها مشاهده می شود. بعضاً دیده می شود که همسر و خانواده خود را به دلایل مختلف تحقیر میکنند و هر گونه رفتاری را از جانب همکاران یا اعضای خانواده به حساب حسادت می گذارند.

narcissus

مطالب مرتبط :
images (1) dast Lek-za-razbito-sarce-1 depressed-crying-woman cloud

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “افراد خودشیفته چگونه اند؟”

    اضافه کردن نظر