استرس و پرکاری تیروئید

استرس و پرکاری تیروئیدReviewed by مهربانو on Dec 26Rating: 5.0استرس و پرکاری تیروئیدغده تیروئید ، نسبت به بعضی غدد دیگر نام آشنا تر است و عموم مردم با آن آشنا هستند. این غده در جلو گلو قرار گرفته و پروانه ای شکل می باشد. در این بخش درباره نحوه کارکرد این غده و هورمون آن قرار نیست صحبت کنیم. بلکه درباره ارتباط آن با استرس و تنش روحی صحبت می کنیم.

غده تیروئید ، نسبت به بعضی غدد دیگر نام آشنا تر است و عموم مردم با آن آشنا هستند. این غده در جلو گلو قرار گرفته و پروانه ای شکل می باشد. در این بخش درباره نحوه کارکرد این غده و هورمون آن قرار نیست صحبت کنیم. بلکه درباره ارتباط آن با استرس و تنش روحی صحبت می کنیم.

استرس حالت روحی است که افراد در موقعیت های تنش زا مانند در پیش داشتن یک موقعیت سخت و یا درگیری فکری زیاد به آن دچار می شوند. که در اثر استرس زیاد و خصوصاً مکرر و پی در پی هورمون های مختلفی در بدن ترشح شده و ترشح برخی هورمون ها متوقف می شود. و در کل نظم طبیعی بدن به هم می خورد . یکی از تأثیرات استرس بر کارکرد غده تیروئید می باشد. که باعث می شود این غده بیشتر از حد معمول فعالیت کند و هورمون تیروکسین ترشح کند. که اگر این روند ادامه یابد منجر به ایجاد بیماری گواتر می شود.

البته بیماری گواتر و پرکاری تیروئید می تواند علل دیگری هم داشته باشد و یکی از دلایل آن استرس می باشد.

علائم پرکاری تیروئید:

تحریک پذیری : احساس می کنید هر مسأله کوچکی شما را ناراحت می کند و بی دلیل عصبانی می شوید. حتی خیلی وقتها دلتان می خواهد گریه کنید.

کاهش وزن: در این شرایط با وجود اینکه میزان غذای دریافتی شما تغییر نکرده و بعضاً به خاطر احساس گرسنگی مکرر بیشتر هم شده ، وزن شما اندکی کاهش می یابد . شاید این مسأله شما را خوشحال کند. اما این نوید خوبی نیست.

عدم تحمل گرما: احساس می کنید در محیط هایی که هوا کمی گرم است شما سریعاً داغ می شوید و تعریقتان چند برابر می شود و در فضاهای گرم احساس خفگی می کنید.

خستگی در پاها : احساس می کنید پاهایتان خصوصاً ران ها به سرعت خسته می شوند و تحمل پیاده روی زیاد یا فعالیت سنگین را ندارند.

خارش پوست: به صورت مکرر در نقاط مختلف بدن خصوصاً کمر و پاها احساس خارش خفیف می کنید.

لرزش دست ها : در شرایطی که نیاز به کار زیادی با دستانتان دارید حس می کنید دستانتان اندکی می لرزند و ثبات سابق را ندارند.

در شرایط خیلی حاد ؛ بیرون زدن کره چشم و متورم شدن جلوی گردن دیده می شود.

obat-alami-hipertiroid

مطالب مرتبط :
Parents-playing-with-children 45833549119758749607 www $T2eC16NHJGQE9noMZGd5BRTLkM6hlw~~48_20 antiagingpage

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “استرس و پرکاری تیروئید”

    اضافه کردن نظر