آیا من وسواس دارم؟

آیا من وسواس دارم؟Reviewed by مهربانو on Dec 25Rating:

خیلی از افراد در طول روز برخی رفتارها مثل رعایت پاکیزگی به اندازه زیاد یا چک کردن بسته بودن در و پنجره را انجام می دهند. و این مسئله این سؤال را برای آنها به وجود می آورد که آیا من وسواس دارم؟

در درجه اول این را بدانید که افراد عادی و غیرمتخصصی که همراه شما زندگی می کنند یا به هر طریقی با شما ارتباط دارند نمی توانند این را تشخیص دهند که شما وسواس دارید یا خیر؟ چون تشخیص این امر نیاز به تخصص دارد.

علائم وسواس به این شرح می باشد: شما در طول روز و همواره یک رفتار مثل شستن دست ها یا چک کردن بسته بودن پنجره هایا با دقت به چهره خود در آینه نگاه کردن و… را تکرار می کنید و خود نیز از تکرار این رفتار آگاه هستید. تکرار این رفتار و مسائل جانبی که این رفتار برای شما به هماره خواهد داشت برایتان مشکل ساز شده ، ولی با این وجود بر تکرار این رفتار اصرار می ورزید. مرتب اطرافیانتان به شما این مسئله را گوشزد می کنند ولی شما با نادیده گرفتن آنها به رفتار خود ادامه می دهید. در حالت حاد وسواس ، خود می خواهید از این رفتار دست بکشید اما به هیچ طریقی که خود می شناسید نمی توانید خصوصاً در شرایط خاص (مثل استرس و ناراحتی ) این رفتار را کنترل کنید و این امر شما را سخت مستأصل کرده.

درمان سرپایی وسواس: برای درمان قطعی این مشکل می بایست به روانشناس و بعضاً در صورت نیاز به دارو درمانی به روانپزشک مراجعه بفرمایید ولی برای درمان سطحی و مقطعی و برای رهایی از وسواسهایی که به تازگی به سراغ شما آمده اند این راه ها می تواند مفید باشد:

سعی کنید علی رغم میلتان رفتار کنید و کاملاً معکوس دلخواهتان باشید. یعنی زمانیکه ذهن شما به شما می گوید چون پسرتان از بیرون آمده و دست به دسته در زد پس نساز به پاک کردن دارد. به خود بگویید دست زد که زد، اتفاقی نیفتاد. و اگر من دستمال نکشم هم اتفاقی نخواهد افتاد.

مرتب به خودتان گوشزد کنید که من هم مثل بقیه هستم پس اگر این رفتارها را نکنم مسئله ای برایم پیش نخواهد آمد .

برای هر بار که رفتار را انجام میدهید خودتان را به شیوه خود تنبیه کنید. (تنبیه به گونه ای باشد که مؤثر واقع شود)

برای هر بار که رفتار را انجام نمی دهید خودتان را به هر طریقی تشویق کنید.

سعی کنید ذهنتان را زمانیکه روی همان مسئل همیشگی تمرکز کرده به مسئله دیگری معطوف کنید.

 

مطالب مرتبط :
knygu-skaitymas

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “آیا من وسواس دارم؟”

    اضافه کردن نظر