آیا توهم بیماری است؟

آیا توهم بیماری است؟Reviewed by مهربانو on Jan 4Rating:

توهم انواع بسیار مختلفی دارد. من جمله توهم بینایی و شنوایی . یعنی اینکه شخص چیزهایی که وجود خارجی ندارند و دیگران آنها را نمی بینند،ادعا می کند که می بیند و یا صداهایی که وجود ندارند و کسی آنها را نمی شنود ، او می شنود.

البته همه ما به سبب خستگی از کار یا از سر گذراندن یک حادثه بد ممکن است توهماتی را تجربه کنیم که رد آن صورت قابل بحث و بررسی نیست چون کاملاً گذرا بوده و به سرعت از بین می رود و از همه مهتر اینکه بازگشتی ندارد. ولی در صورتیکه این توهمات خصوصیات زیر را داشته باشند جزء دسته اختلالات مورد بررسی قرار می گیرند.

۱- این توهمات مرتب تکرار می شوند و خلاصی از آنها وجود نداشته باشد.

۲- وابسته به شرایط یا محیط و عامل خاصی این توهم به سراغ فرد بیاید. (مثلاً با قرار گرفتن در جای خاصی صدایی را بشنود)

۳- با وجود اینکه مدتها از دیدن یا شنیدن آن شیء توهمی می گذرد و اطرافیان مرتب به او گوشزد می کنند که وجود خارجی ندارد اما او باز اصرار دارد که آن توهم واقعی است.

۴- حتی زمانیکه آن توهم را تجربه نمی کند نیز هنگام بازگو کردن آن ترس و واهمه ای به همراه دارد.

۵- توهم مورد نظر باعث ترس او از عاملا محرک توهم شود. (یعنی مثلاً کسی که توهم شنیدن صدایی در لابه لای درختان را دارد کلاً از باغ و جنگل می ترسد)

۶- توهم مورد نظر باعث ایجاد ترس های دیگر در او بشود.

توهم بیماری نیست . بلکه زنگ هشداری است برای بازگو کردن بیماری زمینه ای دیگری که به آسانی نمود پیدا نمی کند . که آن مشکل ممکن است فوبیا ، وسواس فکری ، افسردگی و یا حتی ممکن است در اثر یک تجربه دلخراش یا هولناک بوده باشد. (باید رد نظر بگیریم که میزان ترسناک و بد بودن یک اتفاق نسبی است و هرکسی به نحوی آن را تجربه می کند.)

برای درمان توهم باید ابتدا شخص مورد نظر را متقاعد کنید که چیزی که می بیند یا صدایی که می شنود وجود خارجی ندارد. که البته اثبات این امر بسته به موقعیت مکانی و زمانی و نوع توهم شخص متفاوت است. بعد از آن باید مشکل زمینه ای اور ا حل کنید. یعنی تا زمانی که شخص با آن اتفاق کار نیامده  توهم نیز از بین نمی رود . یا اینکه تا زماینکه شخص فوبیا و یا وسواس دارد راهی برای درمان توهم او وجود ندارد.  بنابراین در درجه اول باید مشکل او را شناسایی کنید و آن را رفع کنید تا بتوانید توهم را درمان کنید .(البته این کار نیاز به تخصص  دارد)

مطالب مرتبط :
narcissus images (1) Lek-za-razbito-sarce-1 depressed-crying-woman cloud

بازنشر مطالب سایت «مجله اینترنتی مهربانو» با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز مي باشد.


  • بدون نظر در “آیا توهم بیماری است؟”

    اضافه کردن نظر